
Feliks Żmudziński
DANE PODSTAWOWE
Data i miejsce urodzenia: 16 listopada 1900 rok Niewolno, powiat gnieźnieński, województwo poznańskie
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): przodownik Policji Państwowej
Miejsce kaźni i pochówku: Twer-Miednoje
Zamordowany: 25-27 kwietnia 1940 roku
Przodownik Policji Państwowej, syn Jana i Katarzyny z domu Kowalskiej, urodził się 16 listopada 1900 roku w Niewolnie koło Trzemeszna, w województwie poznańskim. Ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. W policji od 16 czerwca 1924 roku (nr ewidencyjny 686). Początkowo służbę pełnił w województwie poleskim, w 1925 roku w Brześciu nad Bugiem. Absolwent Szkoły dla Szeregowych PP w Żyrardowie (1928). Od 1928 roku pracował w województwie poznańskim. We wrześniu 1939 roku w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Nowym Tomyślu na stanowisku pisarza. Przodownikiem mianowany 1 kwietnia 1933 roku.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 i Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Żonaty z Antoniną.
Wysyłał rodzinie listy z obozu w Ostaszkowie, żona otrzymała jeden z 9 stycznia 1940 roku. Wymieniony w liście Władysława Kempy z obozu w Ostaszkowie.
Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze i pochowany w Miednoje. Lista wywózkowa numer 044/1 z 22 kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany w okresie 25-27 kwietnia 1940 roku.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Feliks Żmudziński został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017). Wymieniony na tablicy katyńskiej w Nowym Tomyślu (2010).
Literatura:
Miednoje, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [3]
Śladem zbrodni katyńskiej [5]
Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP [10]
Nowotomyska lista Katyńska. Historia i pamięć. [12]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
Zamordowani Kalininie pochowani w Miednoje [253]
Ostaszków, dnia 9.I.1940 r.
Kochani!
Pizę do Was po raz drugi, jestem nadal zdrów i znajduję się jeszcze w Rosji. Listu od Was dotąd żadnego nie otrzymałem. Leży mi bardzo na sercu los Toli i Janka. Czy powróciły szczęśliwie?
Ponieważ nie wiem, czy mój pierwszy list z dnia 9.XII.1939 doszedł, podaję raz jeszcze gdzie pozostawiłem walizki: Siostra Zofia Ciecianis Szpital Przemienienia Pańskiego, Izba Przyjęć, Warszawa, adres prywatny: Stowarzyszenie Dzieci Marii. Warszawa, ul. Radna 14. Skrzynia z N. Tomyśla wysłana została do Solickiego w Sokołowie Podlaskim, województwo lubelskie. Proszę pamiętać o tych rzeczach, może nie zgięły. Piszcie do mnie często. Tolę prosiłem o fotografię. Pozdrawiam Wszystkich i całuję – Feliks
Tablica katyńska w Nowym Tomyślu
Wiecznej pamięci zamordowanych oficerów Wojska Polskiego
w Katyniu i Charkowie oraz funkcjonariuszy Policji
zamordowanych w Twerze i innych miejscach kaźni w 1940 roku
na rozkaz Stalina przez sowieckie NKWD
synom ziemi nowotomyskiej.
W Parku Miejskim przy ulicy Tysiąclecia 31 maja 2010 roku odsłonięto pamiątkową tablicę ofiar zbrodni katyńskiej. To nowe Miejsce Pamięci jest poświęcone 22 bohaterom, którzy własną krwią zapłacili za wierność swej Ojczyźnie. Inicjatorem lokalnej akcji upamiętniającej pomordowanych z rąk NKWD byli nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Do aktywnego udziału w projekcie sadzenia dębów zaproszono następujące szkoły:
Szkołę Podstawową nr 1 w Nowym Tomyślu
Szkołę Podstawową nr 2 w Nowym Tomyślu
Szkołę Podstawową w Borui Kościelnej
Szkołę Podstawową w Bukowcu
Szkołę Podstawową w Jastrzębsku Starym
Szkołę Podstawową w Sątopach
Szkołę Podstawową w Wytomyślu
Gimnazjum w Borui Kościelnej
Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.
Katyń…
ocalić od zapomnienia
Feliks Żmudziński otrzymał swój Dąb Pamięci w Lasku Katyńskim w Poznaniu przy ulicy Polskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.
Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.



