
Walter Weiss
DANE PODSTAWOWE
Data i miejsce urodzenia: 28 czerwca 1913 rok Cichostów
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): posterunkowy Policji Państwowej
Miejsce kaźni i pochówku: Twer-Miednoje
Zamordowany: 17-21 kwietnia 1940 roku
Posterunkowy Policji Państwowej, syn Daniela i Julianny, urodził się 28 czerwca 1913 roku w Cichostowie. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej. Do policji przyjęty w październiku 1936 roku w charakterze kandydata kontraktowego na szeregowca z przydziałem do Kompanii „D” Rezerwy Policji Państwowej w Herbach Starych w powiecie częstochowskim. 1 czerwca 1938 roku mianowany posterunkowym i przydzielony do województwa poznańskiego. Przez ponad rok pełnił służbę na odtworzonym w styczniu 1938 roku posterunku w Otorowie. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę w powiecie szamotulskim.
Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze i pochowany w Miednoje. Lista wywózkowa numer 026/4 z 13 kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany w okresie 17-21 kwietnia 1940 roku.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Walter Weiss został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017).
Literatura:
Miednoje, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [3]
Śladem zbrodni katyńskiej [5]
Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP [10]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
Zamordowani Kalininie pochowani w Miednoje [253]

źródło: https://szamotuly.naszemiasto.pl/gm-szamotuly-przy-szkole-podstawowej-w-otorowie-posadzono/ar/c1-7952303
Katyń…
ocalić od zapomnienia
Walter Weiss otrzymał swój Dąb Pamięci dzięki staraniom Szkoły Podstawowej w Otorowie przy ulicy Łąkowej 3.
Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.
