
Leon Walaszczyk
DANE PODSTAWOWE
Data i miejsce urodzenia: 6 kwietnia 1911 rok Szczyty, województwo łódzkie
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): posterunkowy Policji Państwowej
Miejsce kaźni i pochówku: Twer-Miednoje
Zamordowany: 13-16 kwietnia 1940 roku
Posterunkowy Policji Państwowej, syn Józefa i Józefy z domu Stępniewicz, urodził się 6 kwietnia 1911 roku w Szczytach. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej. Do policji przyjęty w sierpniu 1937 roku w charakterze kandydata kontraktowego na szeregowego policjanta z przydziałem do Grupy Rezerwy Policji Państwowej w Warszawie. Po ukończeniu (1 czerwca 1938 roku) Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich, powiat żółkiewski skierowany do województwa poznańskiego. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę na posterunku Policji Państwowej w Słupi w powiecie kępińskim, był komisarzem Policji Państwowej.
Kawaler.
Przebywał w rówieńskim obozie przejściowym NKWD, skąd 14 stycznia 1940 roku przekazany do obozu NKWD w Ostaszkowie. Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze i pochowany w Miednoje. Lista wywózkowa numer 023/4 z 10 kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany w okresie 13-16 kwietnia 1940 roku.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Leon Walaszczyk został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017). Wymieniony wśród uhonorowanych policjantów komendy powiatowej policji państwowej w Kępnie (2014).
Literatura:
Miednoje, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [3]
Śladem zbrodni katyńskiej [5]
Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP [10]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
Zamordowani Kalininie pochowani w Miednoje [253]
Polski Czerwony Krzyż
Warszawa, dnia 14 czerwca 1991 roku
Na wniosek Franciszka Walaszczyka Polski Czerwony Krzyż w piśmie z dnia 14 czerwca 1991 roku poinformował, że w odpowiedzi na list w sprawie uzyskania zaświadczenia potwierdzającego śmierć w obozie w Ostaszkowie Walaszczyka Leona urodzonego w 1911 roku, syna Józefa i Józefy przekazuje posiadane informacje:
Walaszczyk Leon urodzony w 1911 roku syn Józefa przebywający w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie figuruje na wykazie nr 023/4 z dnia 10 kwietnia 1940 roku (str. 140 poz. 68) sporządzonym przez NKWD w Moskwie z poleceniem przekazania do dyspozycji szefa Zarządu NKWD Kalińskiej obł.
Nr akt sprawy: 5914
Należy przyjąć, że Walaszczyk Leon urodzony w 1911 roku syn Józefa i Józefy został zamordowany w 1940 roku.
Podpisał kierownik Biura Informacji i Poszukiwań
Elżbieta Rejf
źródło: https://www.zsp.boguszow-gorce.edu.pl/


Kępno – tablica pamiątkowa
W 2014 roku posadzono uroczyście dęby ku pamięci Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie, a rok później odsłonięto tablicę pamiątkową zamordowanych w hitlerowskich i sowieckich obozach zagłady.
źródło: https://www.radiosud.pl/fakty/uczczono-pamiec-pomordowanych-policjantow-8224



Leona Walaszczyka
ur. 1911 – zm. 1940
Jeńca obozu w Ostaszkowie
Tablica umieszczona przy dębie pamięci posadzonym w trakcie uroczystości 28 kwietnia 2009 roku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Boguszowie-Gorcach przy ulicy Szkolnej 4.
źródło: https://www.zsp.boguszow-gorce.edu.pl/
Katyń…
ocalić od zapomnienia
Leon Walaszczyk otrzymał swój Dąb Pamięci dzięki staraniom Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Boguszowie-Gorcach przy ulicy Szkolnej 4.
Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.

