
Jan Pawlak
DANE PODSTAWOWE
Data i miejsce urodzenia: 5 czerwca 1901 rok Radgoszcz, powiat wągrowiecki, województwo poznańskie
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): starszy posterunkowy Policji Państwowej
Miejsce kaźni i pochówku: Twer-Miednoje
Zamordowany: 9-11 kwietnia 1940 roku
Starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Franciszka i Józefy z domu Wasela, urodził się 5 czerwca 1901 roku w Radgoszczy w powiecie wągrowieckim. W 1908 roku zaczął uczęszczać do szkoły powszechnej, którą ukończył w 1915 roku. Pomagał rodzicom w gospodarstwie rolnym do momentu powołania do wojska. W policji służył od 1927 roku. We wrześniu 1939 roku w III Komisariacie Policji Państwowej w Poznaniu przy ulicy Słonecznej 12. Ewakuował rodzinę na wschód już 1 września. Opuścił Poznań jako konwojent grupy więźniów 5 lub 7 września i udał się w kierunku miasta Wronki. Widziany był w Brześciu nad Bugiem, w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej.
Żonaty z Marianną, miał córkę Reginę. Z drugą żoną Agnieszką – syna Jerzego.
Przesłał kartkę pocztową z obozu NKWD w Ostaszkowie, z datą 8 grudnia 1939 roku, poinformował, że jest zdrów.
Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze i pochowany w Miednoje. Lista wywózkowa numer 016/1 z kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany w okresie 9-11 kwietnia 1940 roku.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Jan Pawlak został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017).
Literatura:
Miednoje, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [3]
Śladem zbrodni katyńskiej [5]
Martyrologia policjantów województwa poznańskiego II RP [10]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
Zamordowani Kalininie pochowani w Miednoje [253]
Ostaszków, 8.XII.39r.
Kochana Jagusiu!
Skreślam do Ciebie parę słów. Znajduję się w Ostaszkowie w Z.S.R.R. (Rosja). Jestem przy najlepszym zdrowiu. Dowiedziałem się, że ostatnio byłaś w Brześciu. Przypuszczam, że obecnie jesteś w domu. Jak będziesz do mnie pisała to pisz aby tak, jak drugostronnie nadawca jest napisany. Życzę Tobie i Reni i wszystkim krewnym Wesołych i Zdrowych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku,
Twój Mąż Janek.
Adres nadawcy: Z.S.R.R (Rosja), Pawlak Jan Franciszek
Ostaszkowo, obł. Kalinijska, skrzynka pocztowa 37
Adres odbiorcy: Polska, Poznań, ul. Świetlana nr 28
woj. poznańskie, Pawlak Agnieszka
źródło: * materiały własne

Katyń…
ocalić od zapomnienia
Jan Pawlak otrzymał swój Dąb Pamięci w Lasku Katyńskim w Poznaniu przy ulicy Polskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.
Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.

