A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T U V W X Z
Feliks Górnicki

Feliks Górnicki

DANE PODSTAWOWE

Data i miejsce urodzenia: 14 czerwca 1894 rok Wiesbaden, Niemcy
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): porucznik rezerwy
Miejsce kaźni i pochówku: Katyń
Zamordowany: 13-14 kwietnia 1940 roku

Porucznik rezerwy, syn Władysława i Barbary z Einmahlów, urodził się 14 czerwca 1894 roku w Wiesbaden. Uczestnik I wojny światowej w armii niemieckiej. Walczył do stycznia 1917 roku na froncie zachodnim, m.in. pod Verdun, a pod koniec wojny na froncie wschodnim. Absolwent szkoły obserwatorów lotniczych w Brunszwiku i kursu obserwatorów w Słupsku z 1918 roku. Za wojenne zasługi otrzymał Krzyż Żelazny II Klasy. Jesienią 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego. 11 grudnia 1918 roku zamieszkał w Poznaniu. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Organizator szkoły lotników obserwatorów w Ławicy i jej kierownik. Podczas wojny polsko-bolszewickiej ochotniczo zgłosił się na front, latając bojowo w załodze 1. Eskadry Lotniczej w ramach 3. Pułku Lotniczego Wielkopolskiego na froncie białoruskim. Odkomenderowany na lotnisko Ławica, pełnił funkcję oficera sądowego i zwolniony został do rezerwy. W lipcu 1920 roku zgłosił się ponownie do wojska i służył w 14. Pułku Artylerii Ciężkiej. W 1921 roku awansowany na porucznika rezerwy. W latach 1925, 1928 i 1930 odbywał ćwiczenia rezerwy. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany w Bazie Lotniczej nr 3 w Poznaniu. 18 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej w okolicach Trembowli.
Odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych – za Verdun.
W latach 1905-1914 uczęszczał do gimnazjum w Wiesbaden, a następnie studiował na Wydziale Prawa we Wrocławiu. Pracę doktorską na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego obronił w 1925 roku. Członek honorowy Akademickiej Korporacji „Roma” przy Uniwersytecie Poznańskim. Po studiach pracownik biura notarialnego Cichowicza, następnie prowadził kancelarię adwokacką ze wspólnikiem Stanisławem Korbońskim. Specjalizował się w prawie handlowym. Od 1936 roku był dyrektorem Zakładu Ubezpieczeń Vesta w Poznaniu. Aktywny w pracy społecznej, głównie wśród młodzieży i katolickiej inteligencji. Współpracownik św. Urszuli Ledóchowskiej, w latach trzydziestych prezes Akcji Katolickiej w Poznaniu.
Mieszkał w Poznaniu.

Żonaty z Marią z domu Liebek, miał syna Maurycego (1929) oraz trzy córki: Małgorzatę (1930), Urszulę (1932) i Anielę (1934).
Wymieniony w liście Adama Całki z obozu w Kozielsku do rodziny, jako kolega z zakładu Vesta w Poznaniu.

Jeniec obozu NKWD w Kozielsku, zamordowany i pochowany w Katyniu. Lista wywózkowa numer 022/2 z 9 kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany 13-14 kwietnia 1940 roku.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień kapitana.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Feliks Górnicki został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017). Upamiętniony wśród powstańców wielkopolskich – ofiar katyńskich na poznańskiej Ławicy.

Wg list ekshumacyjnych i dokumentów Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża przy ciele Feliksa Górnickiego znajdowało się pozwolenie na broń, wizytówki, 2 obrazki Matki Boskiej i zaświadczenie szczepienia z Kozielska nr 1366 (0751).

Literatura:
Katyń, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [1]
Żołnierska droga przez Mękę. Wielkopolanie w obozach sowieckich [17]
Żołnierska droga przez Mękę. Wielkopolanie w obozach sowieckich. Tom 2 [18]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
Wielkopolscy lotnicy zamordowani w Katyniu [20]
Pisane miłością. Losy wdów katyńskich, tom 3 [28]
Zabici w Katyniu, Indeks represjonowanych, tom XXI [30]
Bezkarne ludobójstwo na polskich oficerach-jeńcach wojennych w ZSRR – 1940 r. [32]


Feliks Górnicki z żoną Marią
Feliks Górnicki z żoną Marią
źródło: https://ipn.gov.pl/
Dzieci Feliksa Górnickiego: Małgorzata, Maurycy, Urszula i Aniela.
Dzieci Feliksa Górnickiego: Małgorzata, Maurycy, Urszula i Aniela.
źródło: https://ipn.gov.pl/

List Feliksa Górnickiego z obozu w Kozielsku do rodziny.
źródło: wiadomość odnaleziona w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

List z obozu w Kozielsku

Moja kochana Marylo – Kochane moje dzieci i wszyscy moi kochani!
Znajduję się na terenie ZSSR i jestem zdrów i dobrej myśli. Dużo znajomych z Poznania. Jest tu Bajoński, Gołaski, Rutyński. Mogłabyś (?) powiedzieć jego żonie, ewentl. Knaur – Warszawa ul. Karowa 5.
Bardzo pragnąłbym wiedzieć co się z wami dzieje. Proszę odpowiedzieć na następujące pytania?
Czy jesteście zdrowi? Proszę dokładnie odpowiedzieć. Czy dzieci są grzeczne i czynią to o czym wiedzą, że tatusiowi na tym zależy? Czy dobrze się mają? Czy chodzą do szkoły? Co jest uprawnione?
Wszystkich serdecznie ściskam – Ciebie Mariutko (…) Malutką tak samo (…) z towarzyszkami i pannę Ulę.
Feliks

Kartka z obozu Kozielsk adresowana do Marii Górnickiej.

Zaświadczenie z PCK dla żony Feliksa Górnickiego - Marii Górnickiej.
źródło: https://ipn.gov.pl/

Polski Czerwony Krzyż
Warszawa, dn. 28 wrz 1943

WPani Maria Górnicka
Warszawa, ul. Piusa XI Nr.62m.3
———————————
W związku ze zgłoszonym poszukiwaniem Biuro Informacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża donosi, że na liście ekshumowanych ze zbiorowych polskich grobów w Kozich-Górach (Katyń k. Smoleńska) pod Nr.ewid.0751 figuruje por. dr. GÓRNICKI Feliks – bliższych danych brak. Przy nim znaleziono pozwolenie na broń, wizytówki, 2 obrazki Matki Boskiej, świadectwo szczepienia w Kozielsku Nr.1366.-


Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica - Poznań.

Pomnik Zdobywców Lotniska Ławica

Odsłonięty 6 stycznia 1984 roku został odsłonięty – była to 65 rocznica bitwy o Ławicę. Pomnik upamiętnia powstańców wielkopolskich, którzy w styczniu 1919 roku zdobyli lotnisko w brawurowym ataku i pozyskali największy łup wojenny w historii polskiego oręża – kilkaset samolotów, będących następnie podstawą budowy polskiego lotnictwa wojskowego.

Powstańcom Wielkopolskim,
którzy 6 stycznia 1919 roku zdobyli stację lotniczą Ławica.
Ten zbrojny czyn oraz przejęty sprzęt
umożliwiły zorganizowanie pierwszych eskadr
polskiego lotnictwa wojskowego
w odradzającej się Rzeczypospolitej.

W sąsiedztwie pomnika posadzono 15 Dębów Pamięci
upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.

źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C624916%2Codslonieto-tablice-upamietniajace-wielkopolskich-lotnikow-zamordowanych-w-katyniu.html


Katyń…
ocalić od zapomnienia

Feliks Górnicki otrzymał swój Dąb Pamięci na poznańskiej Ławicy przy pomniku Zdobywców Lotniska Ławica z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.

Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.

Feliks Górnicki
Tablica Feliksa Górnickiego - dąb pamięci.
Katyń... Ocalić od zapomnienia

Wspomnienia córki dr Feliksa Górnickiego – Anieli Kramarek


Wspomnienia jak relikwie
(…) Przed wojną nasza rodzina mieszkała w Poznaniu. Ojciec, w cywilu doktor praw i oddany społecznik, był kierownikiem szkoły obserwatorów lotniczych na Ławicy i w tej roli wyruszył na wojnę. Pozostawił mamę i czwórkę dzieci. Niemcy wyrzucili nas z domu. W czasie okupacji przebywaliśmy w Środzie Wielkopolskiej. Pamiętam, że o  śmierci ojca dowiedzieliśmy się 7 maja 1943 r. z niemieckiej gazety, która publikowała listy oficerów rozstrzelanych przez NKWD w Katyniu – wspomina Aniela Kramarek. Jej ojciec – dr Feliks Górnicki – zamordowany został  w katyńskim lesie, w kwietniu 1940 r., w listach, które przysłał z Kozielska prosił żonę, żeby szczególnie zadbała o dobre wykształcenie dzieci.

Czas matek
Cały ciężar związany z przetrwaniem rodzin spadł na barki matek. – Mama była słabego zdrowia, pracowała przy wydawaniu kartek żywnościowych. Ta praca kosztowała ją bardzo wiele nerwów. Kiedy chorowała bardzo się o nią baliśmy – wspomina pani Aniela (…).
 
Wierne po grób
Życie z piętnem żony zamordowanego w Katyniu w komunistycznej Polsce niosło ze sobą cierpienie i upokorzenia. –  Pomimo to mama starała się ze wszystkich sił, żeby wypełnić testament ojca i zapewnić nam jak najlepsze wykształcenie. Bratem zaopiekował się przyjaciel ojca. Dzięki temu brat ukończył studia prawnicze. Najstarsza siostra została lekarką w Warszawie. Ja z drugą siostrą trafiłyśmy do szkoły sióstr Urszulanek w Pniewach. Siostry okazały nam wielkie serce, był to wyraz wdzięczności za pomoc prawną, jaką jeszcze przed wojną nasz ojciec świadczył matce Urszuli Ledóchowskiej – opowiada Aniela Kramarek. Sędziwego wieku dożyła także matka Anieli Kramarek. – Mama do końca swoich dni zachowała wielki uraz do bolszewików, jak określała Rosjan. Nigdy nie potrafiła im zaufać. Zawsze nas przed nimi przestrzegała – dodaje pani Aniela
(…).

źródło: https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2012/Przewodnik-Katolicki-39-2012/Historia/Matkom-katynskim-w-holdzie


Powiązane wpisy

Scroll to Top