Leon Pawlak w mundurze

Leon Pawlak

DANE PODSTAWOWE

Data i miejsce urodzenia: 2 czerwca 1910 rok Herne, Westfalia, Rzesza Niemiecka
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): posterunkowy Policji Państwowej
Miejsce kaźni i pochówku: Twer-Miednoje
Zamordowany: 5-6 kwietnia 1940 roku

Posterunkowy Policji Państwowej, syn Wojciecha i Marianny z domu Kaczor, urodzony 2 czerwca 1910 roku w Herne, w Westfalii. W policji od 8 lipca 1936 roku jako kandydat kontraktowy na szeregowego. Po ukończeniu 3 maja 1937 roku Normalnej Szkoły Fachowej dla szeregowych w Mostach Wielkich, powiat żółkiewski, został skierowany do miasta stołecznego Warszawy. Od 22 kwietnia 1938 roku przydzielony do Komendy Powiatowej w Opatowie jako radiotelegrafista. Zmobilizowany, wycofywał się w ramach zwartych kolumn w kierunku Łucka i Tarnopola. Po 17 września oddziały zostały otoczone i wzięte do sowieckiej niewoli.
Ukończył 8 klas szkoły podstawowej.

Kawaler.
Z obozu w Ostaszkowie wysłał kartkę pocztową (datowana na 25 grudnia 1939 roku) do narzeczonej Marty Stachowiak w Śmiglu.

Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie, zamordowany w Twerze i pochowany w Miednoje. Lista wywózkowa bez numeru z dnia 1 kwietnia 1940 roku. Rozstrzelany w okresie 5-6 kwietnia 1940 roku.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Leon Pawlak, policjant został upamiętniony na tablicach pod Kościańskim Krzyżu Wschodnim (2007).

Literatura:
Miednoje, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [3]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]


Leon Pawlak w Szkole w Mostach Wielkich 1936
Leon Pawlak (stoi, pierwszy z lewej) w Normalnej Szkole Fachowej w Mostach Wielkich 1936 rok.
Leon Pawlak w Szkole w Mostach Wielkich - wigilia 1936 roku
Leon Pawlak w Normalnej Szkoły Fachowej w Mostach Wielkich,
wigilia 1936 roku.
Leon Pawlak w Normalnej Szkoły Fachowej w Mostach Wielkich 1937 rok
Leon Pawlak w Mostach Wielkich 1937 rok.

źródło zdjęć: * materiały własne
Leon Pawlak z kolegą 1937 rok
Leon Pawlak (z prawej) z kolegą, Warszawa wrzesień 1937 rok.
Leon Pawlak z kolegą w Warszawie, aleje Ujazdowskie 1937 rok
Leon Pawlak (z lewej) w alejach Ujazdowskich w Warszawie, 1937 rok.
Leon Pawlak z kolegami, Myślenice 1938 rok
Leon Pawlak (trzeci z prawej) z kolegami,
pod dzwonnicą kapliczki Myślenice 1938 rok.
Leon Pawlak z narzeczoną Martą Stachowiak 1939 rok
Leon Pawlak z narzeczoną Martą Stachowiak,
Warszawa 1939 rok.

Leon Pawlak w orkiestrze smyczkowej w Poznaniu 1937 rok
Leon Pawlak (pierwszy z lewej) w Orkiestrze Smyczkowej w Poznaniu 1937 rok
źródło: materiały udostępnione przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Fotografia


Ukochanej,
najmilszej i najdroższej
Marciuchnie na pamiątkę
przesyła
Młody Policjant


Mosty, w styczniu 1937 rok

Fotografia Leona Pawlaka z okresu nauki w Normalnej Szkole Fachowej w Mostach Wielkich dla narzeczonej Marty Stachowiak.

źródło: materiały udostępnione przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Fotografia Leona Pawlaka dla narzeczonej
Fotografia Leona Pawlaka dla narzeczonej

Ostaszków, 25.XII.39r.

Kochana Marciu!
Przesyłam najserdeczniejsze życzenia z Terenu Rosji Sowieckiej gdzie obecnie przebywam. Pisałem do Ciebie miesiąc temu i dotąd odpowiedzi nie mam. Proszę mi natychmiast odpisać i zawiadomić moją matkę, gdyż nie wiem, gdzie przebywa. Przyślij mi proszę jakąś fotografię.
Życzę Wam wszystkim szczęśliwego Nowego Roku.
Adres proszę pisać po rosyjsku, który znajduje się na odwrocie pod adresem.
Moc uścisków, Leon Pawlak

źródło: materiały udostępnione przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Leon Pawlak - list do narzeczonej Marty Stachowiak z Ostaszkowa

Kościański Krzyż Wschodni

Upamiętnia 62 osoby zamordowane na Wschodzie.
Tablice odsłonięto w 2007 roku.
Cokół pod krzyżem nosi ślady po ostrzale. Są to ślady „zabawy” niemieckich okupantów.

Tablica przy Kościańskim Krzyżu Wschodnim.
Kościański Krzyż Wschodni

Katyń…
ocalić od zapomnienia

Leon Pawlak otrzymał swój Dąb Pamięci w Lasku Katyńskim w Poznaniu przy ulicy Polskiej z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.

Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Jest to idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci.

Certyfikat Dębu Pamięci Leona Pawlaka
Katyń... Ocalić od zapomnienia

Wspomnienia bratanicy Krystyny…

Był młodszym bratem jej ojca Józefa.
Krystyna Barełkowska zapamiętała rodzinną uroczystość z sierpnia 1939 roku w Inowrocławiu, gdzie mieszkała wraz z rodzicami. Wujek Leon zapowiadał, że będzie wojna – opowiada.

źródło: https://historiamowiona.poznan.pl/relacje/krystyna-barelkowska/


Powiązane wpisy

Scroll to Top