A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T U V W X Z
Jerzy Kazimierz Kwieciński

Jerzy Kazimierz Kwieciński

DANE PODSTAWOWE

Data i miejsce urodzenia: 2 października 1889 rok Strzelno, powiat mogileński, województwo poznańskie
Stopień wojskowy (z 1.09.1939): major artylerii rezerwy
Miejsce kaźni i pochówku: Charków

Major artylerii rezerwy, syn Jana i Anieli z domu Łyskowskiej, urodził się 2 października 1889 roku w Strzelnie w powiecie mogileńskim. W 1914 roku powołany do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej i wysłany na front zachodni do Francji, gdzie awansował najpierw na podporucznika, a potem w 1918 roku na porucznika. W czasie I wojny światowej walczył również na froncie rosyjskim w jednostkach artylerii. 1 listopada 1918 roku przyjechał do Inowrocławia i na polecenie Rady Ludowej zorganizował milicję bezpieczeństwa przekształconą w Straż Ludową, której został komendantem. Współtworzył Tajny Komitet Wojskowy. Po wybuchu powstania wielkopolskiego dowodził oddziałem powstańczym w wyzwoleniu Inowrocławia. Został jego pierwszym polskim komendantem. 18 stycznia 1919 roku został mianowany dowódcą odcinka zbąszyńskiego w II Grupie Zachodniej, a 10 lutego został dowódcą IX Okręgu Wojskowego. W 1919 roku pracował przy Misji Polskiej w Berlinie. 1 kwietnia 1920 roku mianowany na stopień majora w artylerii, w grupie oficerów byłej armii niemieckiej. Przysługiwał mu wówczas tytuł „przydzielony do Sztabu Generalnego”. W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej został szefem sztabu 17. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, następnie 14. Dywizji Piechoty, a od 11 listopada 1921 roku został przeniesiony do rezerwy. W 1922 roku oficer rezerwy 14. Pułku Artylerii Polowej w Poznaniu, a w latach 1923-1924 oficer rezerwy 7. Pułku Artylerii Ciężkiej w Poznaniu. W 1934 roku, jako major pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Poznań Miasto. Przydzielony do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr VII. Powołany we wrześniu 1939 roku w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej.
Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych dwukrotnie i Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921.
Świadectwo dojrzałości uzyskał w gimnazjum klasycznym w Inowrocławiu w 1919 roku. W czasie nauki należał do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana. Odbył studia na uniwersytetach w Monachium i Strasburgu. Prawnik. Pracował jako urzędnik bankowy, ubezpieczeniowy. Aktywnie uczestniczył w różnych organizacjach kombatanckich.

Żonaty z Anną z domu Dubejka.

Jeniec obozu NKWD w Starobielsku, zamordowany w siedzibie charkowskiego Zarządu NKWD i pochowany w Charkowie.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku awansowany pośmiertnie na stopień podpułkownika.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Jerzy Kazimierz Kwieciński został upamiętniony na tablicy pamięci „Mieszkańcy województwa poznańskiego – ofiary ludobójstwa katyńskiego” w kaplicy św. Józefa kościoła pw. św. Jana Kantego w Poznaniu (19.09.2017).

Literatura:
Charków, Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego [2]
Powstańcy wielkopolscy w grobach katyńskich [15]
Postanowienie nr 112-48-07 Prezydenta RP z dnia 5 października 2007 r. [19]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kwieci%C5%84ski_(oficer)


Kartka z obozu w Starobielsku Jerzego Kwiecińskiego
Strona adresowa kartki Jerzego Kwiecińskiego z obozu NKWD w Starobielsku do brata Bogdana do Anglii.
źródło: Głos Wielkopolski 28/29.04.1990 rok

Bogdan Kwieciński we wrześ­niu 1937 roku objął placówkę attaché wojskowego i lot­niczego Ambasady RP w Londynie.
Pracował w Londynie w okresie wielkiego przed­wo­jen­ne­go ożywienia kontaktów wojskowych i lotniczych mię­dzy Polską a Anglią. Po klęsce wrześniowej odegrał wiel­ką rolę w tworzeniu polskich jednostek lotniczych na Zachodzie. Służył jako polski attaché lotniczy w Lon­dynie przez cały okres wojny.
źródło: http://www.bjk.muzeumlotnictwa.pl/biografia.html

Starobielsk, 6.XII.1939


Kochany Bracie.

Donoszę Ci, że jestem zdrowy. Chętnie bym Cię z Mikołajem Rodz. odwiedził w Londynie, może możesz to jakoś zaaranżować.
Mój adres: SSSR Starobielsk, jaszczyk pocztowy 15, Kwieciński Jerzy Janowicz, po rosyjsku, na odwrocie. Nic więcej w adresie nie podawaj.

Dla Wandzi ucałowania rączek, dla Haneczki i Ciebie uściski, także od Mikołaja, od Stachiewicza, Dunina Zuchowskiego, Dzierzgowskiego, Zaleskiego, Praussa.
Jerzy

Dopisek z boku:
Od rodziny nie mam żadnej wiadomości.


Powiązane wpisy

Scroll to Top